Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att köpa, förvalta, äga och sälja fast egendom samt att idka därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 27 507 | 25 221 | 23 829 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 13 483 | 6 529 | 9 614 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 160 | 3 374 | 5 801 |
| Årets resultat (tkr) | 325 | ||
| Summa tillgångar (tkr) | 284 890 | 262 810 | 268 027 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 27 507 | 25 221 | 23 829 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 13 483 | 6 529 | 9 614 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 160 | 3 374 | 5 801 |
| Årets resultat (tkr) | 325 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 229 796 | 240 109 | 249 530 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 55 094 | 22 701 | 18 496 |
| Tillgångar (tkr) | 284 890 | 262 810 | 268 027 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 375 | 50 | 50 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 408 | 1 408 | 1 408 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 250 878 | 250 881 | 250 240 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 32 230 | 10 472 | 16 329 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 284 890 | 262 810 | 268 027 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 49.0% | 25.9% | 40.4% |
| Soliditet | 0.5% | 0.4% | 0.4% |
| Kassalikviditet | 170.9% | 216.8% | 113.3% |
Prologis Sweden Xxx AB ingår i en koncern med 24 bolag. Moderbolag är Prologis Holding IV AB och koncernmoderbolag är Prologis Holding XI (A) BV. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att köpa, förvalta, äga och sälja fast egendom samt att idka därmed förenlig verksamhet.